Skip to main content
Rock Martin
Showing stays that recordRock Martin50+ stays list it on site or nearby
Spesie-insigte

Parke waar gashere die Rock Martin aanteken

Verblyfplekke wat teruggee

Regoor die Wes-Kaap

Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Sukkulente Karoo-bioom · Black backed jackal · Honey badger

Gee terug aan BirdLife South Africa

Vanaf R 350 per nag

Ouberg Private Nature Reserve

Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Fynbos-bioom

Gee terug aan Pietersfontein Conservancy

Vanaf R 1,155 per nag

Barry House on Riverton

Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Fynbos-bioom · Black wildebeest · Bontebok

Gee terug aan BirdLife South Africa

Vanaf R 5,636 per nag

Bartholomeus Klip Farmhouse

Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Fynbos-bioom · Gemsbok · Greater kudu

Gee terug aan Wolwekraal Nature Reserve

Vanaf R 5,060 per nag

Zwartberg View Mountain Lodge

Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Fynbos-bioom · Spekboom · Outeniqua yellowwood

Gee terug aan Revive Knysna

Vanaf R 2,310 per nag

Pumula Lodge 4 Star Guesthouse Knysna

Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Fynbos-bioom · Bontebok · Southern right whale

Prys op aanvraag

Melkkamer Homestead, De Hoop

Rock Martin hier aangeteken · Sukkulente Karoo-bioom

Vanaf R 630 per nag

Swartberg Nature Reserve (Die Hel)

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom · Southern right whale

Vanaf R 4,640 per nag

Bliss on the Bay (Pringle Bay)

Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Fynbos-bioom · Bontebok · Southern right whale

Prys op aanvraag

De Hoop Collection

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom

Vanaf R 1,180 per nag

Marloth Nature Reserve

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom

Vanaf R 220 per nag

Limietberg Nature Reserve

Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Fynbos-bioom

Gee terug aan BirdLife South Africa

Prys op aanvraag

Lark House

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom

Vanaf R 680 per nag

Groot Winterhoek Wilderness Area

Rock Martin hier aangeteken · Woud-bioom

Vanaf R 2,170 per nag

Keurbooms River Nature Reserve

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom

Vanaf R 680 per nag

Hottentots Holland Nature Reserve

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom · Cape fur seal

Vanaf R 1,560 per nag

Robberg Nature Reserve

Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Fynbos-bioom · Black backed jackal · Honey badger

Gee terug aan BirdLife South Africa

Vanaf R 1,500 per nag

Bloukrans Off-Grid Cabin

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom

Vanaf R 180 per nag

Cederberg - Kliphuis

Rock Martin hier aangeteken · Albany-ruigte-bioom · Spekboom

Vanaf R 230 per nag

Gamkaberg Campsite

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom · Spekboom

Vanaf R 300 per nag

Grootvadersbosch Campsites

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom · Spekboom

Vanaf R 1,460 per nag

Grootvadersbosch Cabins

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom

Vanaf R 1,590 per nag

Mbali Collection

Rock Martin hier aangeteken · Fynbos-bioom

Vanaf R 1,730 per nag

Oudebosch Eco Cabins

Rock Martin hier aangeteken · Sukkulente Karoo-bioom · Spekboom

Vanaf R 1,750 per nag

Luiperd & Rooikat Cottages

Southern right whales, sea cliffs, and Hermanus's harbour town

Sien plekke wat teruggee
The Whale Coast

Beplan ’n reis

Wanneer en waar om die Rock Martin te vind

Gashere het die Rock Martin gesien by verblyfplekke in of langs Cederberg Wilderness Area, Goukamma Nature Reserve and Anysberg Nature Reserve.

Hoe en wanneer om die Rock Martin te sien

Beste tye van die dag

  • Die eerste ure ná sonop, en laatmiddag. Voëls roep en vreet meestal in die koelte.
  • Middaguur. Stiller, veral in die somerhitte.

Hoe om te kyk

Ry self

Jou eie voertuig en pas, op die park se paaie.

Spesie

Ptyonoprogne fuligula

Waarnemings

1,442

iNaturalist-waarnemings

Elke bespreking op Spekboom ondersteun bewaring.

Vrae wat reisigers vra

’n Waarneming beteken dat ’n gasheer die Rock Martin op die eiendom of naby gesien het. Dit waarborg nooit dat jy dit sal sien nie.

Which parks and reserves are best for the Rock Martin in Western Cape?

Hosts on Spekboom have recorded the Rock Martin at stays in or beside Cederberg Wilderness Area, Goukamma Nature Reserve, Anysberg Nature Reserve, Gamkaberg Nature Reserve, Rocherpan Nature Reserve and De Hoop Nature Reserve and other reserves. A record means a host has seen it on the property or nearby, which makes these the places to base yourself; it is never a guarantee of a sighting on any given day.

Where can you see the Rock Martin in South Africa?

The Rock Martin is most recorded in Western Cape (60% of records), Northern Cape (17% of records), Eastern Cape (6% of records), based on 1,442 iNaturalist observations. 65 places to stay on Spekboom in Western Cape have recorded the Rock Martin on site or nearby.

When is the best time to see the Rock Martin?

The Rock Martin is recorded throughout the year, so no month is the wrong month to look for it. For the parks where hosts record it most, these are the best seasons they give. Cederberg Wilderness Area: Sep-Apr, flowers Aug-Oct; Goukamma Nature Reserve: year-round, warm Oct-Apr; Anysberg Nature Reserve: Autumn and spring, Mar-May, Sep-Nov; Gamkaberg Nature Reserve: Autumn and spring, Mar-May, Sep-Nov. In the dry months animals concentrate at water and the grass is short.

What is the Rock Martin?

The rock martin (Ptyonoprogne fuligula) is a small passerine bird in the swallow family that is resident in central and southern Africa. It breeds mainly in the mountains, but also at lower altitudes, especially in rocky areas and around towns, and, unlike most swallows, it is often found far from water.