
Black Saw-wing
The black saw-wing (Psalidoprocne pristoptera), also known as the blue saw-wing or black rough-winged swallow, is a small passerine bird in the swallow family.
Spesie-insigte
Recorded year-round
Recorded in every month, so no month is the wrong month to look. We would rather say that than invent a best time.
Curve from 403 national iNaturalist observations, not from one property. Single-month spikes are discarded as upload artefacts, and below 50 records we show no curve at all.
Western Cape and beyond
Provinces where Black Saw-wing is most recorded. Tap one to find places to stay.
403 records, iNaturalist
Parke waar gashere die Black Saw-wing aanteken
Verblyfplekke wat teruggee
Regoor Limpopo
Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Savanne-bioom · Makalani palm · Ana tree
Gee terug aan BirdLife South Africa
Vanaf R 17,120 per nag
Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Savanne-bioom · Makalani palm · Ana tree
Gee terug aan BirdLife South Africa
Vanaf R 11,820 per nag
Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Savanne-bioom · Makalani palm · Ana tree
Gee terug aan BirdLife South Africa
Vanaf R 8,380 per nag
Word gereeld gesien · Voëlkykervriendelik · Savanne-bioom · Leopard · Spotted hyena
Gee terug aan BirdLife South Africa
Vanaf R 11,820 per nag
Voëlkykervriendelik · Grasveld-bioom · Bushbuck
Gee terug aan BirdLife South Africa
Vanaf R 1,500 per nag
Voëlkykervriendelik · Woud-bioom
Gee terug aan BirdLife South Africa
Vanaf R 1,512 per nag
Savanne-bioom · Lion · Leopard
Prys op aanvraag
Savanne-bioom · Giraffe · Cheetah
Gee terug aan DAKTARI Bush School
Vanaf R 1,100 per nag
Savanne-bioom · Giraffe · African elephant
Gee terug aan DAKTARI Bush School en 1 ander
Prys op aanvraag
Savanne-bioom
Gee terug aan DAKTARI Bush School
Vanaf R 2,000 per nag
Voëlkykervriendelik · Savanne-bioom
Gee terug aan DAKTARI Bush School
Vanaf R 1,500 per nag
Savanne-bioom · Lion · Leopard
Prys op aanvraag
Voëlkykervriendelik · Savanne-bioom · Ana tree
Gee terug aan BirdLife South Africa
Vanaf R 4,000 per nag
Voëlkykervriendelik · Savanne-bioom
Gee terug aan BirdLife South Africa
Vanaf R 650 per nag
Savanne-bioom · Lion · Leopard
Prys op aanvraag
Savanne-bioom
Gee terug aan DAKTARI Bush School
Vanaf R 6,400 per nag
Savanne-bioom · Ana tree
Gee terug aan DAKTARI Bush School
Vanaf R 3,278 per nag
Savanne-bioom · Lion · Leopard
Prys op aanvraag
Savanne-bioom · Flaky bark thorn · Leadwood
Vanaf R 379 per nag
Savanne-bioom · Blue wildebeest · Cheetah
Vanaf R 331 per nag
Savanne-bioom · Lion · Leopard
Prys op aanvraag
Savanne-bioom · Knobthorn · Leadwood
Vanaf R 1,445 per nag
Savanne-bioom · Delagoa thorn · Knobthorn
Vanaf R 390 per nag
Savanne-bioom · Lion · Leopard
Prys op aanvraag
iSimangaliso wetlands, sand forest, and Sodwana reefs
Sien plekke wat teruggeeBeplan ’n reis
Wanneer en waar om die Black Saw-wing te vind
Gashere het die Black Saw-wing gesien by verblyfplekke in of langs Kruger National Park.
Beste tye van die dag
- Die eerste ure ná sonop, en laatmiddag. Voëls roep en vreet meestal in die koelte.
- Middaguur. Stiller, veral in die somerhitte.
Hoe om te kyk
Ry self
Jou eie voertuig en pas, op die park se paaie.
Waar gashere dit aanteken
Spesie
Psalidoprocne pristoptera
Waarnemings
403
iNaturalist-waarnemings
Elke bespreking op Spekboom ondersteun bewaring.
Vrae wat reisigers vra
’n Waarneming beteken dat ’n gasheer die Black Saw-wing op die eiendom of naby gesien het. Dit waarborg nooit dat jy dit sal sien nie.
Which parks and reserves are best for the Black Saw-wing in Limpopo?
Hosts on Spekboom have recorded the Black Saw-wing at stays in or beside Kruger National Park. A record means a host has seen it on the property or nearby, which makes these the places to base yourself; it is never a guarantee of a sighting on any given day.
Where can you see the Black Saw-wing in South Africa?
The Black Saw-wing is most recorded in Western Cape (52% of records), KwaZulu-Natal (33% of records), Eastern Cape (10% of records), based on 403 iNaturalist observations. 4 places to stay on Spekboom in Limpopo have recorded the Black Saw-wing on site or nearby.
When is the best time to see the Black Saw-wing?
The Black Saw-wing is recorded throughout the year, so no month is the wrong month to look for it. For the parks where hosts record it most, these are the best seasons they give. Kruger National Park: Apr-Sep. In the dry months animals concentrate at water and the grass is short.
What is the Black Saw-wing?
The black saw-wing (Psalidoprocne pristoptera), also known as the blue saw-wing or black rough-winged swallow, is a small passerine bird in the swallow family.
























